keskiviikko 8. lokakuuta 2014

Fantastista Jyrki, fantastista!

Mihinköhän se Suomen AAA-luokitus mahtaa perustua?

1 kommentti:

  1. Valtion rikkauteen tietenkin. Meillä on sijoitusomaisuutta 170 mrd euroa ja olemme siten vakavarainen AAA-valtio.

    Noilla rahoillahan valtion velka on ihan peanuts vielä toistaiseksi. Sitähän nyt ei tarkemmin jkorosteta, että raha ei ole valtion vaan yksityisten eläkevakuutuisyhtiöiden, joille on uskottu eläkkeiden hoito.

    Ja jos ei muu auta niin allennetaan kaikkien palkkoja 20% sisäisellä devalvaatiolla Espanjan ja Kreikan tavoin. Että siellä työtttömyys lähenee 30% ei haittaa euro- ja talousliittouskobaisia.

    VastaaPoista

Lainsäädännössä usein esiintyvä ajatus, jonka mukaan on olemassa vain yksi oikea elämisen tapa, on hyvin etäinen liberalismille, koska se sallii viisaiden pakottaa kypsymättömät, oppimattomat ja lyhytnäköiset ihmiset omaksumaan sen heidän oman vapautensa nimessä.

Risto Harisalo