lauantai 15. tammikuuta 2011

Putkiaivot ja pitkät sääret


Yllä olevassa kuvassa on vanha tie Turusta Helsinkiin. Tai toisinpäin. Jouduin päättämään Suomen Oscarien eli Jussi-patsaiden saajat. Patsaanhan on suunnitellut kuvanveistäjä Ben Renvall, jonka hautakivi on kuvassa. Kivi puolestaan on Tapperin käsialaa, jos en väärin muista, mitä tapahtuu nykyään kiihtyvään tahtiin.



Ennen Jussi-patsasta Ben Renvall suunnitteli Marjatan


ja Sepän


Suomen vanhan pääkaupungin, jossa naiset ovat pitkäsäärisempiä kuin uudessa, naapurina on Suomen Motown eli Salo. Varsinaissuomalaiset miehet puolestaan ovat tunnetusti putkiaivoja. Oliko tuossa nyt mitään uutta?

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Lainsäädännössä usein esiintyvä ajatus, jonka mukaan on olemassa vain yksi oikea elämisen tapa, on hyvin etäinen liberalismille, koska se sallii viisaiden pakottaa kypsymättömät, oppimattomat ja lyhytnäköiset ihmiset omaksumaan sen heidän oman vapautensa nimessä.

Risto Harisalo