perjantai 19. marraskuuta 2010

Burkha ja Partapuoli

Kervålta niin hauska bloggaus, että tähän on turha lisätä mitään:
Norjalainen rasisminvastainen järjestö katsoo, että jos burkan käyttö kielletään Norjassa, myös silikonirinnat on kiellettävä.

"Yksinkertaisen
[nimenomaan!] logiikan mukaan silloin pitäisi kieltää koko joukko naisia alistavia käytäntöjä", sanoo Antirasistisk Senterin johtaja Kari Helene Partapuoli VG Nett -verkkolehdelle.
Hesari.

2 kommenttia:

  1. Yksinkertaisin logiikka on toimivinta. Päälle/Pois. 0 / 1.

    Mielestäni jos nainen haluaa pitää burkhaa, häneltä ei sitä saa kieltää. Samoin jos nainen haluaa silikonit, sitä ei häneltä käydä kieltämän.

    Joillekin voi tulla yllätyksenä, että melkoinen osa musliminaisista haluaa peittää vartalonsa ja kasvonsa vieraiden miesten katseilta.

    VastaaPoista
  2. Tämä on paljon monimutkaisempi asia. Säkkiin pukeminen on vapaaehtoista vain osassa tapauksia. Tuleeko yhteiskunnan puuttua siihen, on asian ydin. Mielestäni kyllä, koska nykyisen tiedon valossa naisella on samanlainen oikeus ja mahdollisuus nauttia seksistä kuin miehillä. Minusta sen rajoittaminen on hyvin julmaa.

    VastaaPoista

Lainsäädännössä usein esiintyvä ajatus, jonka mukaan on olemassa vain yksi oikea elämisen tapa, on hyvin etäinen liberalismille, koska se sallii viisaiden pakottaa kypsymättömät, oppimattomat ja lyhytnäköiset ihmiset omaksumaan sen heidän oman vapautensa nimessä.

Risto Harisalo