Olen tunnin verran tehnyt luonnoksia tuolle jatkoksi, mutta nyt on pakko myöntää, että en pysty. Katainen on kuin ruotsalainen leijona: munaton ja tutti suussa.
Vaikka veikkaankin, että joko vasurit tai vihreät vielä tuosta putoavat, ajatus Kokoomuksen johtamasta hallituksesta kaikilla kolmella vasemmistopuolueella ihmetyttää ja kuvottaa samanaikaisesti.
Ehtoota. Vihreät ja Vasurit eivät mahdu samaan hallitukseen, ovat molemmat vasemmistopopulisteja ja kalastavat samoilla apajilla. Kommarit tippuvat Portugali-kantansa takia. Mutta kuten totesit, jo pelkkä ajatus Sekoomuksen tilasta on kuin Ripley'sin kauhujen kammiosta.
On toki ja niin ovat kaikki muutkin suomalaiset puolueet. Siis periaatteessa jonkun Sekoomuksen talouspoliittiset ohjelmalinjaukset on järkevämpiä kuin vihreiden ja kommareiden, mutta ei silti JÄRKEVIÄ ole kenelläkään.
Tarkoitetaanko talouspolitiikalla fiskaalista ja budjetillista politiikkaa vai elinkeinoihin liittyvää politiikkaa? On PS kuitenkin enemmän kiinnostunut teollisuuden toimintaedellytytsten turvaamisesta verrattuna vihreisiin.
Koko demarijengi tulee varmasti hyvin toimeen keskenään. Riitaa tulee ehkä minkä värisiä kravatteja pidetään lehdistötilaisuuksissa, mutta muuten sosiaalivaltion pyörittäminen tulee rullaamaan varsin mukavasti.
Tarkoitetaanko talouspolitiikalla fiskaalista ja budjetillista politiikkaa vai elinkeinoihin liittyvää politiikkaa?
Kai talouspolitiikalla yleensä tarkoitetaan valtion verotuloja eli budjettipolitiikkaa. Keskuspankki, ollessaan "riippumaton" hallituksesta, päättää rahan tarjonnasta. Tosin esimerkiksi Amerikassa keskuspankki ostaa myös valtion velkakirjoja (kun muut eivät osta).
On PS kuitenkin enemmän kiinnostunut teollisuuden toimintaedellytytsten turvaamisesta verrattuna vihreisiin.
Lainsäädännössä usein esiintyvä ajatus, jonka mukaan on olemassa vain yksi oikea elämisen tapa, on hyvin etäinen liberalismille, koska se sallii viisaiden pakottaa kypsymättömät, oppimattomat ja lyhytnäköiset ihmiset omaksumaan sen heidän oman vapautensa nimessä.
Vaikka veikkaankin, että joko vasurit tai vihreät vielä tuosta putoavat, ajatus Kokoomuksen johtamasta hallituksesta kaikilla kolmella vasemmistopuolueella ihmetyttää ja kuvottaa samanaikaisesti.
VastaaPoistaEhtoota. Vihreät ja Vasurit eivät mahdu samaan hallitukseen, ovat molemmat vasemmistopopulisteja ja kalastavat samoilla apajilla. Kommarit tippuvat Portugali-kantansa takia. Mutta kuten totesit, jo pelkkä ajatus Sekoomuksen tilasta on kuin Ripley'sin kauhujen kammiosta.
VastaaPoistaTalouspoliittisesti ajatellen Persut on suunnilleen yhtä vasemmistolainen kuin Vihreät.
VastaaPoistaOn toki ja niin ovat kaikki muutkin suomalaiset puolueet. Siis periaatteessa jonkun Sekoomuksen talouspoliittiset ohjelmalinjaukset on järkevämpiä kuin vihreiden ja kommareiden, mutta ei silti JÄRKEVIÄ ole kenelläkään.
VastaaPoistaTarkoitetaanko talouspolitiikalla fiskaalista ja budjetillista politiikkaa vai elinkeinoihin liittyvää politiikkaa? On PS kuitenkin enemmän kiinnostunut teollisuuden toimintaedellytytsten turvaamisesta verrattuna vihreisiin.
VastaaPoistaKoko demarijengi tulee varmasti hyvin toimeen keskenään. Riitaa tulee ehkä minkä värisiä kravatteja pidetään lehdistötilaisuuksissa, mutta muuten sosiaalivaltion pyörittäminen tulee rullaamaan varsin mukavasti.
VastaaPoistaTarkoitetaanko talouspolitiikalla fiskaalista ja budjetillista politiikkaa vai elinkeinoihin liittyvää politiikkaa?
VastaaPoistaKai talouspolitiikalla yleensä tarkoitetaan valtion verotuloja eli budjettipolitiikkaa. Keskuspankki, ollessaan "riippumaton" hallituksesta, päättää rahan tarjonnasta. Tosin esimerkiksi Amerikassa keskuspankki ostaa myös valtion velkakirjoja (kun muut eivät osta).
On PS kuitenkin enemmän kiinnostunut teollisuuden toimintaedellytytsten turvaamisesta verrattuna vihreisiin.
No, epäilen mutta se jää nähtäväksi.
sosiaalivaltion pyörittäminen tulee rullaamaan varsin mukavasti
VastaaPoistaNäin minäkin uskon.